Wstępniak           Kiedyś...        Gry        Basic        SID        Emulacja        Scena           Download       Linki        Forum       Księga gości        O_mnie...


    Na początek postanowiłem opisać moją pierwszą grę - Druid 2: Enlightenment.

    Wcielamy się w tytułowego druida, a naszym zadaniem jest... uwolnić świat spod panowania zła. Nasza postać oprócz umiejętności wystrzeliwania piorunów, może także używać czarów. W jednej chwili możemy mieć zapamiętanych maksymalnie 8 czarów. Spośród nich można wymienić najczęstsze - klucz, cukierek (do odzyskiwania życia), pomocnik (sterowany przez komputer lub drugiego gracza) oraz rzadsze, np. mur ognia, deathland - zabijający wszystkich przeciwników itd. W sumie do dyspozycji jest ponad 30 czarów w tym 3 konkretne, niepowtarzalne, które służą do przejścia na dalsze etapy gry.
screen z gry: 1- wskazuje ile pozostało nam życia; 2- polecenie wydane pomocnikowi (zmieniamy naciskając C=, tzn. ctrl); 3- energia pomocnika; 4- okienko z widokiem na naszego pomocnika; 5- informacje o niektórych wydarzeniach w grze, rzucanych czarach itp.; 6- zdobyte przez nas doświadczenie - rośnie bardzo powoli; 7- zapamiętane czary; 8- moc, czyli zdolność do wystrzeliwania piorunów, spada gdy mamy mało życia.
    Klawiszologia w grze. Klawiszami P @ * ? L : ; oraz = (dla emulatora Vice odpowiednio: p [ ] del l ; ' \) przełączamy okienka czarów, spacją rzucamy czar (czasami należy przytrzymać trochę dłużej). Klawiszem esc pauzujemy grę, po czym naciskając ctrl możemy ustawić sterowanie pomocnikiem przy pomocy joysticka.
    Świat gry podzielony jest na krainy. Zaczynamy w Village of Ishmar, skąd możemy się udać w każdym z kierunków geograficznych. Aby przejść do innej krainy, trzeba odnaleźć białą bramę oznaczoną w grze czteroma kwadracikami na brzegu ekranu. Nasz przyjaciel pójdzie za nami, o ile nie znajdował się zbyt daleko w momencie przekraczania bramy.
    Druid 2 nie należy do gier łatwych, zwłaszcza ze względu na fakt, iż kolejne krainy mają coraz mocniejszych przeciwników oraz labiryntowy charakter niektórych plansz (zwłaszcza ta na południu od Ishmar, gdzie bez czaru 'light' nie da rady się poruszać). O samym przejściu gry już nie mówie, bo wymaga to na prawdę wielu godzin i cierpliwości. Sam przeszedłem ją dopiero niedawno i dzięki funkcji zamrażania w emulatorze (należy bardzo uważać w poziomach wieży Acamantor na to, aby nie zmarnować żadnych kluczy - czarów 'key' na otwieranie niepotrzebnych drzwi).
    Słynny motyw muzyczny stworzony przez Davida Hanlona jest do pobrania w dziale 'SID".
< pobierz Druid 2:Enlightenment >