Wstępniak           Kiedyś...        Gry       Basic        SID        Emulacja        Scena           Download       Linki        Forum       Księga gości        O_mnie...


    Aby móc zagrać w stare gry z Commodore 64, musimy zaopatrzyć się w emulator, czyli program do naśladowania komputera C64. Istnieje kilka dobrych emulatorów i trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. Niegdyś używałem CCS64, ale ostatnio przypadł mi do gustu WinVice, którego obsługę krótko opiszę.
    Najpierw rozpakujmy interesującą nas grę do dowolnego katalogu, plik z grą lub programem powinien mieć rozszerzenie .d64 lub t64. W głównym katalogu emulatora znajdują się pliki startowe dla różnych typów komputerów Commodore. Uruchamiamy plik x64.exe. Ukaże się znany wszystkim niebieski ekran - oczywiście ekran C64. Kliknijmy na podmenu 'File' i jeżeli rozpakowany program ma rozszerzenie .d64 - klikamy na 'Attach disk image'->'Drive 8', a jeżeli jest obrazem taśmy (.t64) - wybieramy 'Attach tape image'. Odnajdujemy nasz plik z programem, klikamy na niego. W polu 'Image Contents' mamy wyświetloną zawartość dyskietki/kasety. Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć na interesujący nas program, a emulator sam go uruchomi. Jeżeli jest to np. gra całodyskietkowa - klikamy dwukrotnie na tytule dyskietki.
    Emulator sam za nas przystosuje wszystkie ustawienia do naszego systemu. Na tryb pełnoekranowy przechodzimy używając kombinacji Alt+d. Joystick lub inny kontroler ustawiamy w podmenu 'Settings' -> 'Joystick settings'.
    Może się zdarzyć, że będziemy chcieli zmienić samą dyskietkię bez jej uruchamiania i restartowania emulatora, wówczas używamy klawiszy Alt+8, klikamy na odpowiedni obraz dyskietki (.d64) i na przycisk Attach.

< pobierz WinVICE 1.19 >

    Innym dobrym emulatorem jest CCS64. Uruchamia się tylko w trybie pełnoekranowym, wciskając F9 lub F10 przechodzimy do głównego menu opcji. Kombinacja Alt+8 służy do wkładania obrazów dyskietek.

< pobierz CCS64 2.0 beta dla Win95/98/98SE/(XP??)>

< pobierz CCS64 3.0 beta dla Win98/ME/2000/XP - wymaga DirectX9 >